Translate it!

ARTYŚCI LUBIĄ BEZY ...a krytycy przeklinać.Słodkie ciasto z kurzych jajek i cukru pudru jest łatwe do rozpoznania i hołdują mu zawodowi galerzyści, trendsetterzy i esteci. 


W rzeczywistości to superprosty i tani deser. Uda się, jeżeli dobrze ubijesz pianę.


Bez piany artysta nie istnieje. Pieni się, aby zaistnieć w sterylnej przestrzeni, zachowując się jak dziecko, które nie jest świadome że zarysowuje cały arkusz papieru Fabriano. Tak więc przebarwienia i powidoki, miękko rozrysowane pastelowe gesty, babcine klamoty, porcelanowe penisy i towarzyszące temu setki nieoczekiwanych koincydencji mówią jedynie o wrażliwości i o dobrym smaku w budowaniu marki produktu.


Gdy krytyk odkrywa, że wystawa właśnie zmieniła się w nowoczesny antykwariat, spostrzega również zanik sfery profanum, "nieodłączną cechę bycia instynktownym" 1

"Przeniesienie swojego życia do takiego wnętrza galeryjnego z całym bagażem doświadczeń życiowych" 1  bez celności Pierre Manzoniego  2  powoduje, że "artysta zastrzega że jest nieprzygotowany." 3


Tak też pokaz eklektycznej dezorientacji autorstwa Kamila Szczepaniaka skrył w sobie pozór niewinności, wyczucie gustów smaczniejsze niż to, który spotykamy w niezorganizowanej przestrzeni reklam. 

Być może artyści tacy jak on powinni wpływać na to aby witryny sklepowe, szyldy reklamowe, billboardy wielkich miast. nie przypominały indyjskiego bazaru, a my, krytycy, nie pytalibyśmy się czy kryje się za tym jakaś głębsza idea.

1. cytat z tekstu "ktoś wspaniały" autorstwa B.Szymczak

2...W maju 1961 roku Manzoni dokonał defekacji do 90 niewielkich puszek, które następnie zostały fabrycznie zamknięte i opatrzone napisem "Merda d'artista". W kolejnych latach trafiły one do licznych zbiorów sztuki na całym świecie i osiągały wysokie ceny. Wiele z nich eksplodowało, zapewne z powodu korozji i nadmiernego ciśnienia powstałego gazu.
3. cytat z tekstu "ktoś wspaniały" autorstwa B.Szymczak
tekst: Adam Grudzień

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz