Translate it!

BEZ GUMKI - JUSTYNA DYBALA

Temat pracy dyplomowej Justyny Dybali przerósł tendencyjnie podwieszone prace - zazwyczaj sytuowane w jednej linii. Tak kartka papieru została ukazana jako "płaszczyzna przez którą przechodzą myśli, pomysły i inne konfabulacje ..."
Przekształcona w environment sala w BWA Awangarda (ul. Wita Stwosza we Wrocławiu)  zawierała w sobie więcej niż tylko suchy prowiant w postaci tytułu "Odkryj mnie".  Ściśle określonej kolorystyce poddany był najmniejszy szczegół w tym czarnobiały poczęstunek złożony z razowego chleba, białego sera czy czarnych oliwek ułożonych obok mleka. Na dnie szklanki skrywały się pomalowane na czarno "żołnierzyki" i mikrozabawki - te same którymi inspirowała się Justyna w swoich ilustracjach.
Justyna Dybala - Odkryj mnie - fragment


Nieskrępowanie czy ukąśliwość? Dziecinność czy analiza zachowań ludzkich? Wygląda na to, że świat autorki wystawy BEZ GUMKI nie jest wcale taki czarnobiały  i przegadany jak ta skrupulatnie przygotowana tekściarska dywagacja. 
Prace prezentowane w BWA odsłonią trochę prywatnego życia autorki.. A co możemy zrozumieć przez ten tytuł? Zamiast konfidencjonalnie sprośnego żartu - żartu przede wszystkim z istoty sztuki rysowania niedouczonego absolwenta asp, tym razem dostajemy dużą dawkę perfekcji, choć i bez erotyzmu się nie obejdzie ... 

Tekst: Adam Grudzień


Portfolio autorki:
jadybala.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz